Ağustos Ayına Astrolojik Bir Bakış: Yeni Türkiye Değil, Yepyeni Bir Türkiye

Ağustos ayı boyunca bizi ilgilendiren 4 önemli astrolojik olay var; Merkür retrosu (13 Ağustos – 5 Eylül), Ay tutulması (7 Ağustos), Güneş tutulması (21 Ağustos), Satürn retrosunun sona ermesi (25 Ağustos).

Bu olaylar sadece Ağustos ayının değil, yılın geri kalanının da nasıl geçeceğinin göstergelerinden. Özellikle de tutulmalar.

Bu olayların her biri hakkında ayrı ayrı bilgi vermeye çalışacağım. Ancak önce bir özet yayınlamayı daha doğru buldum.

Hem 7 Ağustos Ay tutulması hem de 21 Ağustos Güneş tutulması Türkiye'nin 2-8 evleri aksında, yani finansı, ekonomiyi anlatan alanında gerçekleşiyor. Bir yandan yaşamakta olduğumuz ekonomik kriz daha fazla gündeme gelecek bir diğer yandan da nasıl olacağını hala anlayamadığım bir olumlu olaylar dizisi var. Ekonomi bu haldeyken düze çıkmayı anlatan bu göstergelerin nasıl hayata geçebileceğini şu anda pek hayal edemiyorum açıkçası ama yine astrolojik açıdan gördüğümü söylemeyi doğru buluyorum.

7 Ağustos Ay tutulmasının özelliklerinden biri; kadın-erkek ilişkileri, ortaklıklar, cinsellik, iletişim alanlarında olumlu şeyler anlatıyor olması. "Seviyorsan git konuş" konulu bir Ay tutulması bu. Ancak her ne konuşacaksak 13 Ağustos'tan önce konuşup bitirmeliyiz. Yapacağımız işler Merkür retrosundan önce başlatılmalı. Önemli konular Merkür retrosundan önce değerlendirilmeli.

Bir diğer yandan, hem Ay tutulması hem Güneş tutulması yine korkutucu depremlere işaret ediyor. Şahsi kanaatim yıkıcı bir deprem yaşamayacağımız yönünde ancak korkutucu sarsıntılar yaşayabiliriz. Bunu Türkiye genelinde söylüyorum çünkü bu konulara bakabildiğimiz harita Türkiye'nin haritası. O haritada yere bağlı, toprakla ilgili konuları anlatan evin yöneticisi Venüs. Venüs'ü baskı altında alan transitler deprem tetikleyicisi olarak yorumlanabilirler, özellikle de işin içinde Mars, Satürn, Güneş varsa.

Her iki tutulmaya da Mars'ın eşlik etmesi, özellikle Güneş tutulması açısından devletin tepesiyle yakından ilgili bir gelişme anlatıyor olmalı. Çok üzerinde durmak istemiyorum ancak ben bunu beklenmedik bir erken seçim olarak yorumladım (bu yorumuma eşlik eden esas önemli unsur Jüpiter ve Satürn'ün iki ay arayla burç değiştirecek olmaları). Bahsettiğim erken seçim Ağustos'ta olacak anlamında değil. Tutulmalar bulundukları aylık zaman diliminden daha uzağını da anlatırlar.

13 Ağustos'ta başlayacak Merkür retrosu ay boyunca bizimle beraber. Merkür retrolarında başlayan işler revizyona (değişikliğe) uğrar. 7 Haziran 2015 seçimlerinde olduğu gibi, 16 Nisan referandumunda olduğu gibi. Merkür retrodayken yeni işler başlatmamız gerekirse, başlattığımız işlerde değişiklik olma olasılığının yüksek olduğunu unutmamalıyız. Merkür retrodayken imzalanan sözleşmelerin maddelerinde sonradan değişiklikler olur. Bir diğer yandan, Merkür retrosu süregelen işleri tamamlamaya çalışmak için iyi bir zaman dilimidir. Retro demek bir yönüyle düzeltme demek, temize çekmek demek, tekrar üstünden geçmek demek. Korkulacak bir şey yok, zaten korkunun faydası da yok. Hayatın her alanında korkudan uzak kalmalıyız.

Şimdilik Ağustos ayıyla ilgili bahsedeceğim son konu Satürn. 6 Nisan'da başlayan Satürn retrosu 25 Ağustos'ta sona eriyor. Bu konu bizi bir kere değil iki kere ilgilendiriyor çünkü bu yıl Aralık ayında Satürn burç değiştirecek. Hayatımızı bir dizi film gibi düşünürsek, Jüpiter'in de Ekim'de burç değiştirmesiyle beraber sonbaharda bir sezonun bitip başka bir sezonun başlaması gibi bir durum yaşayacağız. Bu değişimlerin hayatınızın hangi alanında olduğunu ancak doğum haritanıza bakarak görebilirsiniz.

Satürn retrosunun sona ermesi demek, çok özet olarak söylemek gerekirse, 2014'te başlayan bazı sıkıcı süreçlerin 2017 Nisan ile aldığı halin değişimi demek. Bunun sonuçlarını ise sonbaharda göreceğiz. Jüpiter'in burç değişimi açısından Ekim ayı bizim için ekstra önemli.

Yazımın başında belirttiğim gibi, Ağustos ayının astrolojik olaylarını değerlendirmeye daha sonra da devam edeceğim ama en azından şimdilik bir özet geçmeyi denedim.