Astrolojide Güneş Burcuyla İlgili Yanılgılar

Günümüzde kendi aramızda filanca insanın burcu şudur dediğimiz türden bir “burçlar” inancı var. Bu inanç astrolojiyle alakası olmayan bir inanç. Zaten öyle sanıldığı kadar eski de değil, topu topu yüz yıllık bir geçmişe sahip.

Binlerce yıldır var olan astrolojide insanın burcu şudur diye bir anlatım yoktur. İnsanların burcu olmaz, 12 burçtan oluşan haritaları olur. 20.yy’da büyük bir yanılsama olarak ortaya çıkan bu burç konusu günümüzde de aynı hatalarla devam ediyor. En tanınmış astrologlar bile medyada “biz bunları aslında yükselene göre yazıyoruz ama Güneş burcunuza göre de dinleyebilirsiniz” diyorlar (astrovole yayın hayatına başlamadan önce yükselenden bahseden de yoktu). Hatta bazıları bu yanlışı daha da ileri götürüp “yükseleni, güneşi veya ayı şu burçta olanlar” diye söze başlıyorlar.

Astroloji adına bu hatanın yumuşatılacak bir tarafı yok. Astrolojik anlatımlar 7 gök cisminin burçlar kuşağı üzerindeki konumlarına ve seyirlerine göre yapılır. Bu yorumlar yapılırken bunun kişileri ilgilendiren kısmı kesinlikle ve sadece yükselen üzerine kuruludur. Çünkü yükselen bir insanın 12 burç ve 12 evden oluşan doğum haritasının birinci evidir. Anlatılan olay hangi burçta gerçekleşiyorsa; o burç hangi yükselenin kaçıncı evi ise, bu anlatımların kişinin hayatında hangi alanda gerçekleşeceği bununla ilgilidir.

Bu anlatım size karışık gelebilir ama bu konuyu anlatmanın daha basit bir yolu yoktur.

Dünya çapında binlerce, on binlerce astrolog bu hataları yapmakta hatta bazıları bu hatayı bilerek yapmaktadır. Bunun en önemli nedeni yanlış alışkanlıklar ve yayın yönetmenlerinin astrologlar üzerinde kurduğu baskılardır. Derler ki sen bunu yine de böyle yaz böyle anlat çünkü insanlar buna alışık, zaten diğer türlü çok karışık olur kimse dinlemez.

İşte bu yüzden astroloji bu yanlış alışkanlık içerisinde boğulmuştur. Medyada astrolojik yayınları gören zeki insanlar da haklı olarak “insanlar 12 burca mı ayrılırmış olur mu öyle saçmalık” diyerek astrolojiden uzak durmaktalar.

Oysa iki gerçek var ki değişmiyor: 1) İnsanların burcu diye bir şey yoktur. 2) Herkesin bir doğum haritası vardır ve kişisel anlamda astroloji bu doğum haritası üzerinden yapılır.